×

2016-17

SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS 
1.Best college award for the excellent performance in Sports and Games in the state of Kerala for the year 2014-15 received in the month of November 2015
2.Best Sports Performing College in M G University  Point Secured 402
 Inter National Representation  2
 National MedalsGold4
Silver14
Bronze11
 All India Inter University MedalsGold6
Silver19
Bronze17
Trophies SecuredWinners 
Runner Up 

 Individual Performance

INTERNATIONAL

Sl.NoNameName of the competitionVenue & DatePosition secured
1PRIYA CCWorld Base Ball ChampionshipSouth Korea Gijang September, 2016Participation
2DARSANA K SThe Thailand Open Fencing ChampionshipThailand,  October 2016Participation

                            NATIONAL COMPETIONS

                                                 ATHLETICS

1Smruthimol V RajendranSenior National 4x400m Relay.Hyderabad, July 2016GOLD
2Vismaya V .KJunior Fedaration 4×400 RelayBanglore May 2016GOLD
3Akhina BabuSouthzone National 100m U -18Andra October 2016SILVER
4Nithymol MSouthzone National 100m U -20Andhra October 2016SILVER
5Akhina BabuSouthzone National 4x100m relayOctober 2016SILVER
6Nithymol MSouthzone National 4x100m relayAndhraSILVER
7Vinitha BabuSouthzone National 4x100m relayAndhra October 2016SILVER
8Anila JoseSenior National HeptathloneAndhra October  2016BRONZE
9Nistymole C KanakkalSouth zone Athletic Meet Hammer ThrowAndhra October 2016SILVER
10Anjali SajiSouth zone Athletic Meet 5 Km WalkingAndhra October 2016SILVER

 

 

11Sangeetha N PSouth zone Athletic Meet HeptathlonAndhra October 2016SILVER
12Anila JoseSenior National HeptathloneHyderabad, July 2016BRONZE

 

 

13Vismaya V KJunior National 400 MCoimpatore November 2016BRONZE
14Athira Mohanan C MJunior National HeptathlonCoimpatore November 2016SILVER
15Nithyamol MJunior National 4*100  RelayCoimpatore November 2016SILVER
16Anagha TomYouth National 1500 MKozhikode May 2016BRONZE
17Geethu MohananJunior Federation National 5000 MBangalore May 2016

 

 

Participation
18Navya P MJunior National Federation 3000 MBangalore May 2016Participation
19Shani ShajiJunior National  Federation Pole VaultBangalore May 2016Participation
20Aleesha P RJunior National Federation 5000 mBangalore May 2016Participation
21Neethu USenior National Meet 10000 MHydrabad July 2016Participation
22Ranga KSenior National Meet 200 MHydrabad July 2016Participation
23Geethu MohananSenior National Meet 10000 MHydrabad July 2016Participation
24JanetYouth National Discus ThrowKozhikode May 2016Participation
25Vineetha BabuJunior National 400 HCoimpatore November 2016Participation

 

 

26Akhina BabuJunior National 100M, Medlay RelayCoimpatore November 2016Participation

 

 

27Geethu MohananJunior National 5000MCoimpatore November 2016Participation

 

 

28Sangeetha N PJunior National HeptathloneCoimpatore November 2016Participation

 

 

29Nistymole C KanakkalJunior National HT, DTCoimpatore November 2016Participation

 

 

30Anjali SajiJunior National 5KMWCoimpatore November 2016Participation

 

 

31Reahma RaveendranOpen National PolevaultLuknow September 2016Participation

 

 

32Swathy V COpen National PolevaultLuknow May 2016Participation

 

 

33Bincy A MOpen NationalLuknow May 2016Participation

                                 BASKETBALL

1Kavitha JoseSenior NationalPondicherry January 2016GOLD
2Rose Mary Sajan Junior NationalGoa,  June 2016Participation
3Gauri priya SatheeshJunior NationalGoa,  June 2016Participation
4Aiswarya SabuJunior NationalGoa,  June 2016Participation

              VOLLEYBALL

1Sanisha E PSenior NationalChennai December 2016SILVER
2Niksy ThomasYouth NationalJaipur October 2016BRONZE
3Anagha N PYouth NationalJaipur October 2016BRONZE

      FENCING

1Saranya MathewUnder -23 National Foil TeamDelhi, September 2016GOLD
2Nayana K TSenior Nationals EPPEE TEAM

 

 

Chatisgarh,  December 2016SILVER

 

 

3Nayana K TUnder 23 Nationals EPPEE IndividualDelhi,  December 2016SILVER
4Nayana K TUnder 23 Nationals EPPEE TeamDelhi, September 2016BRONZE
5Nayana K TSenior Nationals EPPEE TEAMChatisgarh,  December 2016BRONZE
6Saranya MathewJunior National Foil TeamImphal, September 2016BRONZE

          

           CROSS COUNTRY

1Sukanya LNational Cross CountryChatisgarh
January 2017
SILVER
2Saranya KNational CrosscountryChatisgarh January 2017SILVER
3Sandra P. MNational CrosscountryChatisgarh January 2017SILVER
4KochuthresiaNational CrosscountryChatisgarh January 2017BRONZE

                                    NET BALL

1Neenu Maria FarncisSenior NationalDelhi, December 2016BRONZE
2Libiya FarncisSenior NationalDelhi December 2016BRONZE
3Krishnendu S RSenior NationalDelhi, December 2016BRONZE

                                   HAND BALL

1Manimeghala T DSeniorNationalChatisgarh, January 2016Participated
2Aswathy HarikumarJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
3Anju SajiJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
4Sandra KJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
5Agila C VJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
6AnjanaJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
7AkhilamloeJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
8Revathy AppukuttanJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
9Rejitha R NairJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
10Anitta AntonyJunior NationalDelhi, December 2016Fourth
11Saritha Kumari K SJunior NationalDelhi, December 2016Fourth

                                          

                 ALL INDIA INTER UNIVERSITY COMPETITIONS

Sl.NoNameDiscipline & EventVenue& DatePosition Secured
1Reshma RaveendranAthletics PolevautCoimbatore January 2016GOLD
2Smruthimole V RajendranAthletics 4x400m RCoimbatore January 2016GOLD
3Vismaya V KAthletics 4x400m RCoimbatore January 2016GOLD
4Priya CCSoft BallAluva January 2016GOLD
5Gopika NarayananSoft BallAluva January 2016GOLD
6Johna Mole ThomasSoft BallAluva January 2016GOLD
7Manju KAthletics 4x100m relayCoimbatore January 2016SILVER
8Arya T SAthletics 4x100m relayCoimbatore January 2016SILVER
9Soumya VargheseAthletics 4x100m relayCoimbatore January 2016SILVER
10Sruthi JohneyVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
11Niksy ThomasVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
12Sanisha E PVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
13Anagha N PVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
14Jincy JohnsonVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
15Silpa RVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
16Albin ThomasVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
17Sruthi CVolleyballV.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017SILVER
18Manju KAthletics,  100 mCoimbatore 10th to 15th JanBRONZE
19Nayana K TFencing EpeeGNDU, Amritsar 2016GOLD
20Neenu Maria FranicsFencing EpeeKIIT Amritsar 2016BRONZE

 

 

21Kavitha JoseBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
22Athira M. SBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
23Arathy VimalBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
24Nimmy MathewBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
25India NelsonBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
26Rose Mary SajanBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
27Aiswarya SabuBasketballKIIT  Uty, Orissa  December 2016BRONZE
28Sruthi JohneyVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut  December 2016SILVER
29Niksy ThomasVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut December 2016SILVER
30Sanisha E PVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016SILVER
31Anagha N PVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016SILVER
32Jincy JohnsonVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016SILVER
35Silpa RVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut,  December 2016SILVER
36Albin ThomasVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016SILVER
37Sruthi CVolley Ball South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016SILVER
38Kavitha JoseBasketball,  South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
39Athira M. SBasketball,  South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
40Arathy VimalBasketball,  South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
41Nimmy MathewBasketball, South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
42India NelsonBasketball, South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
43Rose Mary SajanBasketball, South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
44Aiswarya SabuBasketball, South Zone Inter UniversityCalicut, December 2016BRONZE
45Priya CCAthletics,  Javelin ThrowCoimbatore January 2017Participation
46Jayalekshmi P SAthletics , Javelin ThrowCoimbatore January 2017Participation
47Nikhila ManoharAthletics,  Discus ThrowCoimbatore January 2017Participation
48Geethu MohanAthletics 10000mCoimbatore January 2017Participation
49Neethu UAthletics 10000mCoimbatore January 2017Participation
50Vinija VijayanAthletics, Tripple JumpCoimbatore January 2017Participation
51Josiya GerogeAthletics ,Half MarathonCoimbatore January 2017Participation
52Neethu UCross CountryManglore, October 2016Participation
53Josiya GerogeCross CountryManglore, October 2016Participation
54Sandra KHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, December 2016Participation
55Agila CVHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, December 2016Participation
56Anitta T BinoyHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, December 2016Participation
57Sajitha Kumari T SHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, December 2016Participation
58Rejitha R NairHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, December 2016Participation
59Anitta AntonyHand Ball ,South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, DecemberParticipation

 

 

60Aswathy HariKumarHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, DecemberParticipation
61Anju SajiHand Ball South Zone InterUniversityPeriyar Uty, Selam, DecemberParticipation
62Manimeghala T DHand Ball South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, DecemberParticipation
63Nayana PhilpHand Ball, South Zone Inter UniversityPeriyar Uty, Selam, DecemberParticipation
64Ginimol JosephFencing, SabreGNDU, January 2017Participation
65Sandra DevFencing, SabreGNDU January 2017,Participation
66Saranya MathewFencing, FoilGNDU, January 2017Participation
67Archanamol P AFencing, FoilGNDU, January 2017Participation
68Darshana K SFencing, SabreGNDU, January 2017Participation
69Ginimol JosephCyclingPatiala, December 2016Participation
70Jissy MathewCyclingPatiala, December 2016Participation
71Priya CBaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
72Jayalakshmi P. SBaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
73Gopika R NarayananBaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
74Punya R KrishnanBaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
75Teena JohnsonBaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
76Archanamole P. ABaseballSelected to the UtyTeamDid not participated
77Neethumol P. MadhuKho-KhoSelected to the UtyTeamDid not participated
78Anjali SajiCricketSelected to the UtyTeamDid not participated
79Punya R KrishnanCricketSelected to the UtyTeamDid not participated
80Shani ShajiCricketSelected to the UtyTeamDid not participated
81Nistymol C. KannakkalCricketSelected to the UtyTeamDid not participated
82Anju KuriakoseCricketSelected to the UtyTeamDid not participated
83Ayona EldosRoll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
84Neethumol P. MadhuRoll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
85Archanamol P. ARoll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
86AnjanaRoll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
87Sandra K.Roll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
88Revathy AppukuttanRoll BallSelected to the UtyTeamDid not participated
89Akhila K. ATaekwandoSelected to the UtyTeamDid not participated
90Neenu Maria FrancisNetballSelected to the UtyTeamDid not participated
01Kavitha JoseNetballSelected to the UtyTeamDid not participated
92Gauripriya SatheeshNetballSelected to the UtyTeamDid not participated
93Ayona EldoseNetballSelected to the UtyTeamDid not participated
94Libiya FrancisNetballSelected to the UtyTeamDid not participated
95Krishnendu S. RNetballSelected to the UtyTeamDid not participated

Copyright © assumptioncollege.in | All rights reserved.