Interuniversity

MEDAL WINNERS OF ALL INDIA UNIVERSITY COMPETITIONS

Sl.No Name Discipline & Event Venue& Date Position Secured

1

KAVITHA JOSE Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018. BRONZE

2

ANEESHA CLETUS Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 13rd Jan 2018. CHENNAI BRONZE

3

VINAYA JOSEPH Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

4

ATHIRA M. S Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

5

INDIA NELSON Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

6

ROSEMARY SAJAN Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

7

AISWRYA SABU Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

8

GAURIPRIYA SATHEESH Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE

9

NAYANA K. T Fencing, EPPE Team GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE

10

NEENU MARIA FRANCIS Fencing, EPPE Team GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE

11

NAYANA K.T Fencing, EPPE Ind GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE

12

VISMAYA V .K Athletic 200m 12-16 December  Nargarjuna University Gundur GOLD

13

VISMAYA V .K 4X400m Relay 12-16 December  Nargarjuna University Gundur GOLD

14

SANEESHA E. P Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

15

NIKSY THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

16

SRUTHY Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

17

ANANYA ANEESH Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

18

ANAGHA N. P Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

19

ALBIN THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

20

SARANYA N. S Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

21

JINCY JOHNSON Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD

22

ARYA T. S 4X100M Realy Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD

23

ANJALY JOHNSON 4X100M Relay Luknow, Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD

24

ANILA VENU 4X400M  Relay Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD

25

VISMAYA V .K 400 M 12-16 December  Nargarjuna University Gundur SILVER

26

NEETHU U Inter University Cross country Belgaum in October 2017 SILVER

27

Reshma Raveendran Athletics Polevaut Coimbatore January 2016 GOLD

28

Smruthimole V Rajendran Athletics 4x400m R Coimbatore January 2016 GOLD

29

Vismaya V K Athletics 4x400m R Coimbatore January 2016 GOLD

30

Priya CC Soft Ball Aluva January 2016 GOLD

31

Gopika Narayanan Soft Ball Aluva January 2016 GOLD

32

Johna Mole Thomas Soft Ball Aluva January 2016 GOLD

33

Manju K Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER

34

Arya T S Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER

35

Soumya Varghese Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER

36

Sruthi Johney Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

37

Niksy Thomas Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

38

Sanisha E P Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

39

Anagha N P Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

40

Jincy Johnson Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

41

Silpa R Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

42

Albin Thomas Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

43

Sruthi C Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER

44

Manju K Athletics, 100 m Coimbatore 10th to 15th Jan BRONZE

45

Nayana K T Fencing ,Epee GNDU, Amritsar 2016 GOLD

46

Neenu Maria Franics Fencing, Epee KIIT Amritsar 2016 BRONZE

47

Kavitha Jose Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

48

Athira M. S Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

49

Arathy Vimal Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

50

Nimmy Mathew Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

51

India Nelson Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

52

Rose Mary Sajan Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

53

Aiswarya Sabu Basketball KIIT  Uty, Orissa, December 2016 BRONZE

54

Sruthi Johney Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

55

Niksy Thomas Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

56

Sanisha E P Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

57

Anagha N P Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

58

Jincy Johnson Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

59

Silpa R Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

60

Albin Thomas Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

61

Sruthi C Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER

62

Kavitha Jose Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

63

Athira M. S Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

64

Arathy Vimal Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

65

Nimmy Mathew Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

66

India Nelson Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

67

Rose Mary Sajan Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

68

Aiswarya Sabu Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE

69

Priya CC Athletics, Javelin Throw Coimbatore January 2017 Participation

70

Jayalekshmi P S Athletics, Javelin Throw Coimbatore January 2017 Participation

71

Nikhila Manohar Athletics, Discus Throw Coimbatore January 2017 Participation

72

Geethu Mohan Athletics 10000m Coimbatore January 2017 Participation

73

Neethu U Athletics 10000m Coimbatore January 2017 Participation

74

Vinija Vijayan Athletics, Tripple Jump Coimbatore January 2017 Participation

75

Josiya Geroge Athletics ,Half  Marathon Coimbatore January 2017 Participation

76

Neethu U Cross Country Manglore, October 2016 Participation

77

Josiya Geroge Cross Country Manglore, October 2016 Participation

78

Sandra K Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation

79

Agila CV Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation

80

Anitta T Binoy Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation

81

Sajitha Kumari T S Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation

82

Rejitha R Nair Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation

83

Anitta Antony Hand Ball ,South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation

 

84

Aswathy HariKumar Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation

85

Anju Saji Hand Ball South Zone InterUniversity Periyar Uty, Selam, December Participation

86

Manimeghala T D Hand Ball South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation

87

Nayana Philp Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation

88

Ginimol Joseph Fencing, Sabre GNDU, January 2017 Participation

89

Sandra Dev Fencing, Sabre GNDU January 2017, Participation

90

Saranya Mathew Fencing, Foil GNDU, January 2017 Participation

91

Archanamol P A Fencing, Foil GNDU, January 2017 Participation

92

Darshana K S Fencing, Sabre GNDU, January 2017 Participation

93

Ginimol Joseph Cycling Patiala, December 2016 Participation

94

Jissy Mathew Cycling Patiala, December 2016 Participation

95

Priya C Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

96

Jayalakshmi P. S Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

97

Gopika R Narayanan Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

98

Punya R Krishnan Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

99

Teena Johnson Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

100

Archanamole P. A Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated

101

Neethumol P. Madhu Kho-Kho Selected to the UtyTeam Did not participated

102

Anjali Saji Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated

103

Punya R Krishnan Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated

104

Shani Shaji Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated

105

Nistymol C. Kannakkal Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated

106

Anju Kuriakose Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated

107

Ayona Eldos Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

108

Neethumol P. Madhu Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

109

Archanamol P. A Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

110

Anjana Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

111

Sandra K. Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

112

Revathy Appukuttan Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated

113

Akhila K. A Taekwando Selected to the UtyTeam Did not participated

114

Neenu Maria Francis Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

115

Kavitha Jose Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

116

Gauripriya Satheesh Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

117

Ayona Eldose Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

118

Libiya Francis Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

119

Krishnendu S. R Netball Selected to the UtyTeam Did not participated

120

MANJU K. Athletics-100 M & 200 M Patiala, January 2016 GOLD

121

MANJU K. Athletics-100 M Patiala, January 2016 GOLD

122

VISMAYA V. K Athletics-4*400MR Patiala, January 2016 GOLD

123

SRUTHYMOL V. RAJENDRAN Athletics-4*400MR Patiala, January 2016 GOLD

124

ANILA JOSE Athletics- Heptathlone Patiala, January 2016 BRONZE

125

VINITHA BIJU Athletics- Tripple Jump Patiala, January 2016 BRONZE

126

SRUTHY JOHNEY Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

127

NIKSY JOSEPH Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

128

SARANYA K S Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

129

ANAGHA N. P Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

130

JINCY JOHNSON Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

131

SANEESHA E. P Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

132

ATHIRA SREEDHARAN Volleyball Kurukshethra, March 2016 BRONZE

133

NAYANA K.T Fencing

134

NEENU MARIA FRANCIS Fencing

135

ANU R Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 GOLD

136

ANU R Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 GOLD

137

DESTY SUNNY Cross Country M G Unty , 18th October 2014 GOLD

138

GEETHU MOHANAN Cross Country M G Unty, 18th October 2014 GOLD

139

MARIYA SHAJI Cross Country M G Unty, 18th October 2014 GOLD

140

SRUTHY JOHNEY Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015 GOLD

141

ANJU THOMAS Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015 GOLD

142

DEEPASREE P. G Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015 GOLD

143

ARYA R G Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015 GOLD

144

ATHIRA SREEDHARAN Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015 GOLD

145

NIKSY THOMAS Volleyball Kurukshethra, 27th to 31st March 2015

Swaraj maidhan DK

GOLD

146

ANJALI V MOHANAN Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 Swaraj maidhan DK GOLD

147

ANU R Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 Swaraj maidhan DK SILVER

148

ANILA JOSE Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 Swaraj maidhan DK SILVER

149

MANJU K Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 Swaraj maidhan DK SILVER

150

BIJI SHAJAN Athletics Moodibidri, Karnataka,16th to 20th January 2014 Swaraj maidhan DK SILVER

151

TRITTYMOL JOSEPH Basketball Hindustan Unty, Chennai,  4-9 Nov 2014 SILVER

151

POOJAMOLE K. S Basketball Hindustan Unty, Chennai, 4-9 Nov 2014 SILVER

152

MINNU MARIA JOY Basketball Hindustan Unty, Chennai, 4-9 Nov 2014 SILVER

153

NISHI MARIAM KUNJUMONE Basketball Hindustan Unty, Chennai, 4-9 Nov 2014 SILVER

154

ARATHY VIMALAN Basketball Hindustan Unty, Chennai, 4-9 Nov 2014 SILVER

155

AISWARYA A Basketball Hindustan Unty, Chennai4-9 Nov 2014 SILVER

156

SRUTHY JOHNEY Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

157

ANJU THOMAS Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

158

DEEPASREE P. G Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

159

ARYA R G Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

160

ATHIRA SREEDHARAN Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

161

SANISHA E. P Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

162

NIKSY THOMAS Volleyball Madras University, 26th to 30th Dec 2014 SILVER

163

TRITTYMOL JOSEPH Basketball Banesthali, Rajastan, 15-19 Nov 2014 BRONZE

164

MINNU MARIA JOY Basketball Banesthali, Rajastan, 15-19 Nov 2014 BRONZE

165

NISHI MARIAM KUNJUMONE Basketball Banesthali, Rajastan, 15-19 Nov 2014 BRONZE

166

ARATHY VIMALAN Basketball Banesthali, Rajastan, 15-19 Nov 2014 BRONZE

167

AISWARYA A Basketball Banesthali, Rajastan, 15-19 Nov 2014 BRONZE

MEDAL WINNERS OF SOUTH ZONE INTER UNIVERSITY COMPETITIONS

1 SANEESHA E. P Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
2 NIKSY THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
3 SRUTHY Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
4 ANANYA ANEESH

 

Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
5 ANAGHA N. P Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
6 ALBIN THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
7 SARANYA N. S Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
8 JINCY JOHNSON Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
9 KAVITHA JOSE Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
10 ANEESHA CLETUS Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
11 VINAYA JOSEPH Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
12 ATHIRA M. S Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
13 INDIA NELSON Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
14 ROSEMARY SAJAN Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
15 AISWRYA SABU Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
16 GAURIPRIYA SATHEESH Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
17 ASWATHY HARIKUMAR Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
18 ANJU SAJI Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
19 SANDRA K Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
20 ANJANA Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
21 REVATHY APPUKUTTAN Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
22 REJITHA R NAIR Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
23 SAJITHA KUMAI Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
 

24

ANITA ANTONY Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
25 ANVITHA ANIL Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
26 ANJU JOSEPH Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
27 SHELSA MARIA JOJO Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
28 AKHILAMOL Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD