2016-17

 SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS 
1.Best college award for the excellent performance in Sports and Games in the state of Kerala for the year 2014-15 received in the month of November 2015
2.Best Sports Performing College in M G University   Point Secured  402
 Inter National Representation    2
 National Medals Gold 4
Silver 14
Bronze 11
 All India Inter University Medals Gold 6
Silver 19
Bronze 17
Trophies Secured Winners
Runner Up

 Individual Performance

INTERNATIONAL

Sl.No Name Name of the competition Venue & Date Position secured
1 PRIYA CC World Base Ball Championship South Korea Gijang September, 2016 Participation
2 DARSANA K S The Thailand Open Fencing Championship Thailand,  October 2016 Participation

                            NATIONAL COMPETIONS

                                                 ATHLETICS

1 Smruthimol V Rajendran Senior National 4x400m Relay. Hyderabad, July 2016 GOLD
2 Vismaya V .K Junior Fedaration 4×400 Relay Banglore May 2016 GOLD
3 Akhina Babu Southzone National 100m U -18 Andra October 2016 SILVER
4 Nithymol M Southzone National 100m U -20 Andhra October 2016 SILVER
5 Akhina Babu Southzone National 4x100m relay October 2016 SILVER
6 Nithymol M Southzone National 4x100m relay Andhra SILVER
7 Vinitha Babu Southzone National 4x100m relay Andhra October 2016 SILVER
8 Anila Jose Senior National Heptathlone Andhra October  2016 BRONZE
9 Nistymole C Kanakkal South zone Athletic Meet Hammer Throw Andhra October 2016 SILVER
10 Anjali Saji South zone Athletic Meet 5 Km Walking Andhra October 2016 SILVER

 

11 Sangeetha N P South zone Athletic Meet Heptathlon Andhra October 2016 SILVER
12 Anila Jose Senior National Heptathlone Hyderabad, July 2016 BRONZE

 

13 Vismaya V K Junior National 400 M Coimpatore November 2016 BRONZE
14 Athira Mohanan C M Junior National Heptathlon Coimpatore November 2016 SILVER
15 Nithyamol M Junior National 4*100  Relay Coimpatore November 2016 SILVER
16 Anagha Tom Youth National 1500 M Kozhikode May 2016 BRONZE
17 Geethu Mohanan Junior Federation National 5000 M Bangalore May 2016

 

Participation
18 Navya P M Junior National Federation 3000 M Bangalore May 2016 Participation
19 Shani Shaji Junior National  Federation Pole Vault Bangalore May 2016 Participation
20 Aleesha P R Junior National Federation 5000 m Bangalore May 2016 Participation
21 Neethu U Senior National Meet 10000 M Hydrabad July 2016 Participation
22 Ranga K Senior National Meet 200 M Hydrabad July 2016 Participation
23 Geethu Mohanan Senior National Meet 10000 M Hydrabad July 2016 Participation
24 Janet Youth National Discus Throw Kozhikode May 2016 Participation
25 Vineetha Babu Junior National 400 H Coimpatore November 2016 Participation

 

26 Akhina Babu Junior National 100M, Medlay Relay Coimpatore November 2016 Participation

 

27 Geethu Mohanan Junior National 5000M Coimpatore November 2016 Participation

 

28 Sangeetha N P Junior National Heptathlone Coimpatore November 2016 Participation

 

29 Nistymole C Kanakkal Junior National HT, DT Coimpatore November 2016 Participation

 

30 Anjali Saji Junior National 5KMW Coimpatore November 2016 Participation

 

31 Reahma Raveendran Open National Polevault Luknow September 2016 Participation

 

32 Swathy V C Open National Polevault Luknow May 2016 Participation

 

33 Bincy A M Open National Luknow May 2016 Participation

                                 BASKETBALL

1 Kavitha Jose Senior National Pondicherry January 2016 GOLD
2 Rose Mary Sajan  Junior National Goa,  June 2016 Participation
3 Gauri priya Satheesh Junior National Goa,  June 2016 Participation
4 Aiswarya Sabu Junior National Goa,  June 2016 Participation

              VOLLEYBALL

1 Sanisha E P Senior National Chennai December 2016 SILVER
2 Niksy Thomas Youth National Jaipur October 2016 BRONZE
3 Anagha N P Youth National Jaipur October 2016 BRONZE

      FENCING

1 Saranya Mathew Under -23 National Foil Team Delhi, September 2016 GOLD
2 Nayana K T Senior Nationals EPPEE TEAM

 

Chatisgarh,  December 2016 SILVER

 

3 Nayana K T Under 23 Nationals EPPEE Individual Delhi,  December 2016 SILVER
4 Nayana K T Under 23 Nationals EPPEE Team Delhi, September 2016 BRONZE
5 Nayana K T Senior Nationals EPPEE TEAM Chatisgarh,  December 2016 BRONZE
6 Saranya Mathew Junior National Foil Team Imphal, September 2016 BRONZE

          

           CROSS COUNTRY

1 Sukanya L National Cross Country Chatisgarh
January 2017
SILVER
2 Saranya K National Crosscountry Chatisgarh January 2017 SILVER
3 Sandra P. M National Crosscountry Chatisgarh January 2017 SILVER
4 Kochuthresia National Crosscountry Chatisgarh January 2017 BRONZE

                                    NET BALL

1 Neenu Maria Farncis Senior National Delhi, December 2016 BRONZE
2 Libiya Farncis Senior National Delhi December 2016 BRONZE
3 Krishnendu S R Senior National Delhi, December 2016 BRONZE

                                   HAND BALL

1 Manimeghala T D SeniorNational Chatisgarh, January 2016 Participated
2 Aswathy Harikumar Junior National Delhi, December 2016 Fourth
3 Anju Saji Junior National Delhi, December 2016 Fourth
4 Sandra K Junior National Delhi, December 2016 Fourth
5 Agila C V Junior National Delhi, December 2016 Fourth
6 Anjana Junior National Delhi, December 2016 Fourth
7 Akhilamloe Junior National Delhi, December 2016 Fourth
8 Revathy Appukuttan Junior National Delhi, December 2016 Fourth
9 Rejitha R Nair Junior National Delhi, December 2016 Fourth
10 Anitta Antony Junior National Delhi, December 2016 Fourth
11 Saritha Kumari K S Junior National Delhi, December 2016 Fourth

                                          

                 ALL INDIA INTER UNIVERSITY COMPETITIONS

Sl.No Name Discipline & Event Venue& Date Position Secured
1 Reshma Raveendran Athletics Polevaut Coimbatore January 2016 GOLD
2 Smruthimole V Rajendran Athletics 4x400m R Coimbatore January 2016 GOLD
3 Vismaya V K Athletics 4x400m R Coimbatore January 2016 GOLD
4 Priya CC Soft Ball Aluva January 2016 GOLD
5 Gopika Narayanan Soft Ball Aluva January 2016 GOLD
6 Johna Mole Thomas Soft Ball Aluva January 2016 GOLD
7 Manju K Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER
8 Arya T S Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER
9 Soumya Varghese Athletics 4x100m relay Coimbatore January 2016 SILVER
10 Sruthi Johney Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
11 Niksy Thomas Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
12 Sanisha E P Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
13 Anagha N P Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
14 Jincy Johnson Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
15 Silpa R Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
16 Albin Thomas Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
17 Sruthi C Volleyball V.B.S.Puvanchal Uty, Feb 2017 SILVER
18 Manju K Athletics,  100 m Coimbatore 10th to 15th Jan BRONZE
19 Nayana K T Fencing Epee GNDU, Amritsar 2016 GOLD
20 Neenu Maria Franics Fencing Epee KIIT Amritsar 2016 BRONZE

 

21 Kavitha Jose Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
22 Athira M. S Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
23 Arathy Vimal Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
24 Nimmy Mathew Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
25 India Nelson Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
26 Rose Mary Sajan Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
27 Aiswarya Sabu Basketball KIIT  Uty, Orissa  December 2016 BRONZE
28 Sruthi Johney Volley Ball South Zone Inter University Calicut  December 2016 SILVER
29 Niksy Thomas Volley Ball South Zone Inter University Calicut December 2016 SILVER
30 Sanisha E P Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER
31 Anagha N P Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER
32 Jincy Johnson Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER
35 Silpa R Volley Ball South Zone Inter University Calicut,  December 2016 SILVER
36 Albin Thomas Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER
37 Sruthi C Volley Ball South Zone Inter University Calicut, December 2016 SILVER
38 Kavitha Jose Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
39 Athira M. S Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
40 Arathy Vimal Basketball,  South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
41 Nimmy Mathew Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
42 India Nelson Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
43 Rose Mary Sajan Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
44 Aiswarya Sabu Basketball, South Zone Inter University Calicut, December 2016 BRONZE
45 Priya CC Athletics,  Javelin Throw Coimbatore January 2017 Participation
46 Jayalekshmi P S Athletics , Javelin Throw Coimbatore January 2017 Participation
47 Nikhila Manohar Athletics,  Discus Throw Coimbatore January 2017 Participation
48 Geethu Mohan Athletics 10000m Coimbatore January 2017 Participation
49 Neethu U Athletics 10000m Coimbatore January 2017 Participation
50 Vinija Vijayan Athletics, Tripple Jump Coimbatore January 2017 Participation
51 Josiya Geroge Athletics ,Half Marathon Coimbatore January 2017 Participation
52 Neethu U Cross Country Manglore, October 2016 Participation
53 Josiya Geroge Cross Country Manglore, October 2016 Participation
54 Sandra K Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation
55 Agila CV Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation
56 Anitta T Binoy Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation
57 Sajitha Kumari T S Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation
58 Rejitha R Nair Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December 2016 Participation
59 Anitta Antony Hand Ball ,South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation

 

60 Aswathy HariKumar Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation
61 Anju Saji Hand Ball South Zone InterUniversity Periyar Uty, Selam, December Participation
62 Manimeghala T D Hand Ball South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation
63 Nayana Philp Hand Ball, South Zone Inter University Periyar Uty, Selam, December Participation
64 Ginimol Joseph Fencing, Sabre GNDU, January 2017 Participation
65 Sandra Dev Fencing, Sabre GNDU January 2017, Participation
66 Saranya Mathew Fencing, Foil GNDU, January 2017 Participation
67 Archanamol P A Fencing, Foil GNDU, January 2017 Participation
68 Darshana K S Fencing, Sabre GNDU, January 2017 Participation
69 Ginimol Joseph Cycling Patiala, December 2016 Participation
70 Jissy Mathew Cycling Patiala, December 2016 Participation
71 Priya C Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
72 Jayalakshmi P. S Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
73 Gopika R Narayanan Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
74 Punya R Krishnan Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
75 Teena Johnson Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
76 Archanamole P. A Baseball Selected to the UtyTeam Did not participated
77 Neethumol P. Madhu Kho-Kho Selected to the UtyTeam Did not participated
78 Anjali Saji Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated
79 Punya R Krishnan Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated
80 Shani Shaji Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated
81 Nistymol C. Kannakkal Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated
82 Anju Kuriakose Cricket Selected to the UtyTeam Did not participated
83 Ayona Eldos Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
84 Neethumol P. Madhu Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
85 Archanamol P. A Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
86 Anjana Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
87 Sandra K. Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
88 Revathy Appukuttan Roll Ball Selected to the UtyTeam Did not participated
89 Akhila K. A Taekwando Selected to the UtyTeam Did not participated
90 Neenu Maria Francis Netball Selected to the UtyTeam Did not participated
01 Kavitha Jose Netball Selected to the UtyTeam Did not participated
92 Gauripriya Satheesh Netball Selected to the UtyTeam Did not participated
93 Ayona Eldose Netball Selected to the UtyTeam Did not participated
94 Libiya Francis Netball Selected to the UtyTeam Did not participated
95 Krishnendu S. R Netball Selected to the UtyTeam Did not participated