2017-18

 

SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS 2017-18 
Best Sports Performing College in M G University   Point Secured  492
Inter National Medal Thailand Open Athletics BRONZE   1
 Inter National Representation       3
 National Medals Gold 11
Silver   5
Bronze  7
 All India Inter University Medals Gold 13
Silver   2
Bronze 11
South Zone  Inter University Medals  Gold  28
Trophies Secured

M G University Intercollegiate

Winners 7
Runner Up 3
Third 3
Trophies Secured

All Kerala Intercollegiate Competitions

 Winners 23
Runner Up 4

  STUDENTS ACHIEVEMENTS 2017-2018

 INTERNATIONAL

Sl.No Name Name of the competition Venue & Date Position secured
1 NEETHU U Thailand Open Athletics Thailand, May 2018 BRONZE
2 PRIYA CC 1st  Asian Cup Base Ball Championship Hongkong September 2017 Participation
3 JINCY JOHNSON  1st Asian BRICS Games championship China June 2017 Participation

                                   

MEDAL WINNERS OF NATIONAL COMPETITIONS

1 KAVITHA JOSE Senior National  Federation Basketball Andhrapradesh

February 2018

GOLD
2 ANEESHA CLETUS Senior National  Federation Basketball Andhrapradesh

February 2018

GOLD
3 ANAGHA N. P Youth Volleyball Madhyapradesh.

January 2018

GOLD
4 ALBIN THOMAS Youth Volleyball Madhyapradesh.

January 2018

GOLD
5 SARANYA N. S Youth Volleyball Madhyapradesh.

January 2018

GOLD
6 NEENU MARIA FRANCIS Netball Delhi  December 2017. GOLD
7 ANJALY JOHNSON Jr National 4X100M Relay Vijayawada November2017 GOLD
8 AKHINA BABU Jr National 4X100M Relay Vijayawada November2017 GOLD
9 ANJALY JOHNSON Jr . National Federation 4X100M R Luknow June 2017 GOLD
10 ALEESHA P. R 5000M Race South zone National Athletic meet held at Thiruvanathapuram.2017 GOLD
11 ANNA DOMINIC South zone National Softball Pathanamthitta Catholicate College. GOLD
12 SANEESHA E. P Sr. National Federation Volleyball Andhra Pradesh March 2018 SILVER
13 NIKSY THOMAS Sr. National Federation Volleyball Andhra Pradesh March 2018 SILVER
14 SARANYA N. S Sr. National

Volleyball

Kozhikkode

February 2018

SILVER
15 NAYANA K. T EPEE team Fencing Sholapur in December 2017. SILVER
16 SARANYA MATHEW SABRE team Fencing Sholapur in December 2017. SILVER
17 KAVITHA JOSE Sr. National Chennai January 2018 BRONZE
18 ANEESHA CLEETUS Sr. National Chennai January 2018 BRONZE
19 ANJALY JOHNSON South zone Jr . National 4X100M Relay Thiruvananthapuram

September2017

BRONZE
20 ANAGHA TOM South zone Jr . National 800 M Thiruvananthapuram

September2017

BRONZE
21 AKHINA BABU South zone Jr . National 4X100M Relay Thiruvananthapuram

September2017

BRONZE
22 SILPA RAJ South zone Jr . National Hammer Throw Thiruvananthapuram

September2017

BRONZE
23 ATHIRA MOHAN C.M Heptathlon in the Junior National Athletic Meet Vijayawada October 2017. BRONZE

 

MEDAL WINNERS OF ALL INDIA UNIVERSITY COMPETITIONS

1 VISMAYA V .K Athletic 200m 12-16 December  Nargarjuna University Gundur GOLD
2 VISMAYA V .K 4X400m Relay 12-16 December  Nargarjuna University Gundur GOLD

 

3 SANEESHA E. P Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
4 NIKSY THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
5 SRUTHY Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
6 ANANYA ANEESH Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
7 ANAGHA N. P Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
8 ALBIN THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
9 SARANYA N. S Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
10 JINCY JOHNSON Volleyball University of Kannur from 21-29 October 2017. GOLD
11 ARYA T. S 4X100M Realy Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD
12 ANJALY JOHNSON 4X100M Relay Luknow, Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD
13 ANILA VENU 4X400M  Relay Nagarjuna University Gundur in December 2017 GOLD
14 VISMAYA V .K 400 M 12-16 December  Nargarjuna University Gundur  

SILVER

15 NEETHU U Inter University Cross country Belgaum in October 2017 SILVER
16 KAVITHA JOSE Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018. BRONZE
17 ANEESHA CLETUS Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 13rd Jan 2018. CHENNAI BRONZE
18 VINAYA JOSEPH Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
19 ATHIRA M. S Basketball Anna University Chennai from 31st  De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
20 INDIA NELSON Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
21 ROSEMARY SAJAN Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
20 AISWRYA SABU Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
21 GAURIPRIYA SATHEESH Basketball Anna University Chennai from 31st De 2017 to 3rd Jan 2018 BRONZE
22 NAYANA K. T Fencing, EPPE Team GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE
23 NEENU MARIA FRANCIS Fencing, EPPE Team GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE
24 NAYANA K.T Fencing, EPPE Ind GNDU, Amritsar, February 2018 BRONZE

 MEDAL WINNERS OF SOUTH ZONE INTER UNIVERSITY COMPETITIONS

1 SANEESHA E. P Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
2 NIKSY THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
3 SRUTHY Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
4 ANANYA ANEESH

 

Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
5 ANAGHA N. P Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
6 ALBIN THOMAS Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
7 SARANYA N. S Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
8 JINCY JOHNSON Volleyball University of Kannur from 21-24 October 2017. GOLD
9 KAVITHA JOSE Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
10 ANEESHA CLETUS Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
11 VINAYA JOSEPH Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
12 ATHIRA M. S Basketball Anna University Chennai -25th to 29th December 2017 GOLD
13 INDIA NELSON Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
14 ROSEMARY SAJAN Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
15 AISWRYA SABU Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
16 GAURIPRIYA SATHEESH Basketball Anna University Chennai from 25th to 29th December 2017 GOLD
17 ASWATHY HARIKUMAR Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
18 ANJU SAJI Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
19 SANDRA K Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
20 ANJANA Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
21 REVATHY APPUKUTTAN Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
22 REJITHA R NAIR Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
23 SAJITHA KUMAI Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
 

24

ANITA ANTONY Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
25 ANVITHA ANIL Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
26 ANJU JOSEPH Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
27 SHELSA MARIA JOJO Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD
28 AKHILAMOL Handball Kakatiya University Andhra from 8th to 13th December 2017. GOLD

TEAM CHAMPIONSHIPS IN SPORTS AND GAMES 2017-2018

           M G UNINERSITY INTERCOLLEGIATE COMPETITIONS

Sl. No. Name of the tournament Position secured
1. Handball championship held at Assumption College Winners
2. Basketball Tournament held at St. Xaviers College Aluva Winners
3. Volleyball championship held at Alphonsa College, Pala Winners
4.  Athletics Championship held at Pala Winners
5. Rollball tournament held at M G university Winners
6. Netball Championship  held at Assumption college Winners
7 Fencing  Championship held at  Assumption College Changanacherry Winners
8 Softball Championship at Catholicate College, Pathanamthitta Runner Up
9 Baseball at Tournament held at Catholicate College Pathanamthitta Runner Up
10 Cross country Championship held at SD College Kanjirappalli. Runners Up
11 Cricket Tournament held at Catholicate College Pathanamthitta Third
12 Taekwando Championship held at Nirmala College, Muvattupuzha Third
13 Throwball Tournament held at Catholicate College Pathanamthitta Third

ALL INDIA AND ALL  KERALA INTERCOLLEGIATE ANA OPEN TOYURNAMENTS

Sl. No Name of the tournament Position secured
1. Rev. Sr. Treesa Mary Memorial  All Kerala Intercollegiate Volleyball Tournment Winners
2. Assumption Golden Jubilee Memorial All Kerala Intercollegiate Basketball Tournament Winners
3. Kanichai  Trust  All Kerala Intercollegiate Volleyball  Tournment at  St. Joseph College , Irinjalakuda Winners
4. Golden Jubilee Memorial  All Kerala Intercollegiate Volleyball  Tournment at  St. Joseph College , Irinjalakuda Winners
5. Redempta Memorial Basketball tournament at St. Xaviers College, Aluva Winners
6. Goretti Memorial Volleyball tournament at St. Stephens College. Uzhavoor Winners
7. All Kerala Intercollegiate Volleyball tournament at St. Stephens College, Pathanapuram Winners
8. Carmel Trophy All India Basketball tournament at Aluva Winners
9. JCA All Kerala Basketball tournament at Athirampuzha Winners
10. Athirampuzha All Kerala Basketball tournament Winners
11 Mar Ivaneos College All Kerala Intercollegiate Basketball tournament Winners
12 All India Basketball Tournament at Tutucorin Runner Up
13  JASA All India Basketball tournament at Coimbatore Runner Up
14 Basketball Exhibition Match at St. Joseph’s School Alappuzha Winners
15 College Games Volleyball Runner Up
16, All Kerala Volleyball Tournament at Vadakara Winners
17. All Kerala Volleyball Tournament at Ranni Winners
18 All Kerala Volleyball Tournament at Pala Winners
19 All Kerala Volleyball Tournament at Erattupetta Winners
20 All Kerala Volleyball Tournament at Cherthala Winners
21 All Kerala Volleyball Tournament at Adimali Winners
22 All Kerala Volleyball Tournament at Santhigram Winners
23 All Kerala Volleyball Tournament at Palode Winners
24 All Kerala Volleyball Tournament at Karikon Winners